Jesteś tutaj > Aktualności Pejzaże duszy – wystawa malarstwa Pani Anity Domerackiej
mapa na telefonie komórkowym trzymana w dłoni
ZKiW Dziemiany
a
Szkoła Podstawowa w Kaliszu
a
Gminna Biblioteka Publiczna
Na zdjęciu osoba rozliczająca podatki na komputerze
Powiatowy Urząd Pracy

Logo Ośrodka Pomocy społecznej w gminie dziemiany

Ośrodek Pomocy Społecznej
Osoba podpisująca dokument
RCL - Dziennik Ustaw i MP
Logo Dziennik ustaw na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Dziennik Ustaw
Logo Monitor Polski na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Monitor Polski
Logo CEIDG na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
CEIDG
a
RODO

Śmieciarka

HARMONOGRAMY ODBIORU ODPADÓW
Flaga i godło Polski i napis Fundusz Dróg Samorządowych
Serce Kaszub
Program Czyste Powietrze

Grafika z napisem Gminny punkt konsultacyjno informacyjny

Aktualności

Pejzaże duszy – wystawa malarstwa Pani Anity Domerackiej Opublikowano dn. 15-06-2021

Pejzaże duszy – wystawa malarstwa Pani Anity Domerackiej

Pejzaże duszy – wystawa malarstwa Pani Anity Domerackiej

 

13 czerwca br. miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy malarstwa sztalugowego Pani Anity Domerackiej. Wystawa ta stanowi część działań kulturalnych dziemiańskiego Ośrodka Kultury. Jej kuratorem jest Dyrektor Ośrodka Kultury Pan Dariusz Turzyński. Wystawa jest dostępna dla oglądających od 13 czerwca do 31 sierpnia w godz. 10:00 do 16:00. Podczas jej trwania można też nabyć obrazy Pani Anity Domerackiej.

 

Fioletowy czy cyklamenowy las, koń elegant w kapeluszu, dźwig portowy zwany Żurawiem Gdańskim, w barwnej nocnej krasie, czy przeskalowane irysy lub tulipany oraz geometryczne abstrakcje z ukrytymi bohaterami – to tylko niektóre z obrazów olejnych i akrylowych na płótnie, w dużej mierze fakturowych, jakie można zobaczyć w sali Ośrodka Kultury w Dziemianach.

Czasem wystarczy jedno spojrzenie, rzut oka, by świat stał się lepszy. Tak działają obrazy Pani Anity Domerackiej, malarki z Kaszub. To malarstwo jest wyjątkowe, widać niezwykłą grę kolorów. Są warte zobaczenia. Wszystkie przyciągają wzrok, poprawiają nastrój i... aż chciałoby się je zabrać i powiesić w domu.  Autorka sukcesywnie poszerza grono swoich koneserów, jej obrazy są częścią zbiorów polskich i zagranicznych kolekcjonerów.

 

Zdążyć wszystko namalować...

Anita Domeracka (ur. 1976 r.) pochodzi z Przodkowa, obecnie mieszka w Glinczu. O malowaniu marzyła od najmłodszych lat. Niestety, na przeszkodzie stanęła jej niepełnosprawność (wrodzony brak dłoni i lewego przedramienia).  Przyszłej malarce nie pozwolono w 1991 roku nawet zdawać egzaminu do liceum plastycznego, co było jej marzeniem. Potem, przez lata niejednokrotnie znajdując się w okolicy budynku gdańskiej ASP patrzyła w jego stronę z utęsknieniem i wciąż umacniającym się postanowieniem, że kiedyś zawita w te progi na studia plastyczne.  Po latach  udało jej się zrealizować swoje marzenie i obecnie artystka oddaje się całkowicie pracy twórczej.

 

- Zaczęło się od tego, że zdałam egzamin na prawo jazdy. Dzięki temu mogłam z niemałym ekwipunkiem plastyka samodzielnie dojeżdżać do Gdańska i studiować na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa uzyskałam w 2013 roku. W swej pracy dyplomowej, w części teoretycznej pisałam o przedstawicielach koloryzmu polskiego, w tym o malarstwie Zygmunta Waliszewskiego, który także był niepełnosprawny (miał amputowane nogi). Żal mi tych straconych kilkunastu lat. Jako 44-latka boję się, że nie zdążę namalować wszystkiego, co bym chciała.

- Niekiedy bohaterem mojego obrazu jest ktoś, często coś, a czasem i krajobraz… - zależy, co dusza podpatrzy. A moja dusza jest kolorowa, wrażliwa, szlachetna, nastrojowa, ekscentryczna, rezolutna i rogata. Takie też są moje obrazy – mówi malarka.


Autor: Gmina Dziemiany
Powrót
a
Inicjatywa Obywatel
a
Wirtualny spacer po KOF
System Informacji SMS - Dziemiany
System Informacji SMS - Dziemiany
Ręce na laptopie
MikroPorady.pl