Jesteś tutaj > Aktualności Obchody Narodowego Święta Niepodległości
mapa na telefonie komórkowym trzymana w dłoni
ZKiW Dziemiany
a
Szkoła Podstawowa w Kaliszu
a
Gminna Biblioteka Publiczna
Na zdjęciu osoba rozliczająca podatki na komputerze
Powiatowy Urząd Pracy

Logo Ośrodka Pomocy społecznej w gminie dziemiany

Ośrodek Pomocy Społecznej
Osoba podpisująca dokument
RCL - Dziennik Ustaw i MP
Logo Dziennik ustaw na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Dziennik Ustaw
Logo Monitor Polski na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Monitor Polski
Logo CEIDG na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
CEIDG
a
RODO

Śmieciarka

HARMONOGRAMY ODBIORU ODPADÓW
Flaga i godło Polski i napis Fundusz Dróg Samorządowych
Serce Kaszub
Program Czyste Powietrze

Grafika z napisem Gminny punkt konsultacyjno informacyjny

Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości Opublikowano dn. 12-11-2021

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

10.11. 2021 r.
Strażnica Pamięci i Patriotyzmu im. Józefa Gierszewskiego mjr Rysia Komendanta Wojskowego Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski
Leśnictwo Dywan / Nadleśnictwo Lipusz /Gmina Dziemiany
W dniu dzisiejszym z inicjatywy Wójta Gminy Dziemiany Leszka Pobłockiego , Rady Gminy i dyrektorów Szkół w Dziemianach- pana Adama Szejby i Kaliszu Kaszubskim Jarosława Gintera
a także przy udziale Macieja Kostki nadleśniczego LP w Lipuszu i Marcina Borowicza leśniczego w Dywanie
oraz członków dziemiańskiego Oddziału ZKP z Joaanną Turzyńska prezesem oddziału - na terenie Strażnicy odbył się z okazji Święta
Niepodległości uroczysty caprztyk uczniów dziemiańskich szkół poświęcony pamięci mjr. Rysia, który m.in. w latach odzyskiwania przez Polskę Niepodległości był żołnierzem Wojska Polskiego i brał udział w walkach podczas wojny obronnej w latach 1918-1920 z najazdem bolszewickim Rosji Radzieckiej.
Za udział w tych walkach był wyróżniony Medalem Pamiąkowym za Wojnę 1918-1920 a także Medalem X lecia Odzyskania Niepodległości .
Na uroczystości obecna była wnuczka Komendanta Rysia - pani Ola Szalewska z mężem Szala Szalewskim a także Zbigniew Talewski prezes Fundacji Naji Goche.
Podczac tego patriotycznego spotkania miało miejsce symboliczne oddanie jej do społecznego użytku po jej odbudowanie po zniszczeniu jakiemu uległa w 2017 roku dokonanego przez pamiętną wichurę/ huragan który to zniszczył nasze kaszubskie lasy.
Przypomnę że niniejszą Strażnicę wybudono z inicjatywy Fundacji Naji Goche, w 2006 roku przy udziale społecznym licznych mecenasów i wolontariuszy członków Fundacji a także przy nieocenionej pomocy i zaangażowaniu Nadleśnictwa Lipusz .
Niestety proces jej odbudowy był spory , związany był on z czasem porządkowania i obudowy lasów a przedłużyły go także utrudnienia związane z rygorem ochrony przed pandemią Covida.
Niemniej Fundacja NG tak jak poprzednio w okresie jej pierwszej budowy otrzymała w tym względzie poparcie i pomoc społeczną.
Za tą pomoc dzisiaj serdecznie podziękowałem przede wszystkim członkom Stowarzyszenia Miłośników TOW Gryf Pomorski w Męcikale - prowadzonego przez Wojtka Dereweckiego / Zbika i Romana Kwasigrocha /Zielonego. Członkom Cisa , którzy od lat wspierają działalność mojej Fundacji.
Dziękuję za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia Jarosławowi Elwardowi z Gdyni a także członkom rodziny Gierszewskich m.in. w osobie kmdr Andrzeja Gierszewskiego i w/w wspomnianej Oli Szalewskiej z mężem.
Za rozległą pomoc w zakresie ustawienia i wykonania elementów Strażnicy dziękuję Panu Wójtowi i pracownikom gminy w tym dyrektorowi Domu Kultury w Dziemianach - Dariuszowi Turzyńskiemu.
Z całego serca dziękuję za pomoc , wsparcie jakie w budowie tej Strażnicy otrzymałem ze strony p. nadleśniczego Mcieja Kostki , dywańskich leśniczych zarówno byłego p. Wojciecha Gwizdały i obecnego Marcina Borowicza.
Dziękuje za tak liczny udział w tej lekcji patriotyzmu licznie przybyłej na nią młodżieży- uczniów tamtejszych szkół oraz zaangażowanym w ich wychowanie dziemiańskim nauczycielom.
Zgodnie z wcześniejszym wyrażonym zobowiązaniem a dzisiaj podczas tej uroczystości potwierdzonym przez p. wójta gminy i p. nadleśniczego zrealizowana będzie inicjatywa rekonstrukcji Bunkra - miejsca zamieszkania a dowodzenia przez Mjr Rysia.
Zapraszam na relacje fotograficzną z tego wydarzenia.
Jeszcze raz z całego serca dziękuję wszystkim tym co wspierali mię w tym dziele jakim jest ta Strażnica...Rysia a także w budowie ustanowionej przez nas i oddanej w 2020 roku w Świdnie k/ Czerska Strażnicy im. Braci Gnacińskich - Partyzantów Borów Tucholskich.
O tą życzliwość i pomoc proszę także na przyszłość w realizacji kolejnych na Zaborach, Borach i Gochach znaków i miejsc naszej pamięci ,chwały i dumy ...jakie pragniemy jeszcze zrealizować.
Zbigniew Talewski
Fundacja Naji Goche
 
Autor tekstu // Zbigniew Talewski //

Autor: Gmina Dziemiany
Powrót
a
Inicjatywa Obywatel
a
Wirtualny spacer po KOF
System Informacji SMS - Dziemiany
System Informacji SMS - Dziemiany
Ręce na laptopie
MikroPorady.pl