Jesteś tutaj > Aktualności Zaproszenie na VII Ekstremalną Drogę Krzyżową w Dziemianach
mapa na telefonie komórkowym trzymana w dłoni
ZKiW Dziemiany
a
Szkoła Podstawowa w Kaliszu
a
Gminna Biblioteka Publiczna
Na zdjęciu osoba rozliczająca podatki na komputerze
Powiatowy Urząd Pracy

Logo Ośrodka Pomocy społecznej w gminie dziemiany

Ośrodek Pomocy Społecznej
Osoba podpisująca dokument
RCL - Dziennik Ustaw i MP
Logo Dziennik ustaw na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Dziennik Ustaw
Logo Monitor Polski na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Monitor Polski
Logo CEIDG na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
CEIDG
a
RODO

Śmieciarka

HARMONOGRAMY ODBIORU ODPADÓW
Flaga i godło Polski i napis Fundusz Dróg Samorządowych
Serce Kaszub
Program Czyste Powietrze

Grafika z napisem Gminny punkt konsultacyjno informacyjny

Aktualności

Zaproszenie na VII Ekstremalną Drogę Krzyżową w Dziemianach Opublikowano dn. 16-03-2022

Zaproszenie na VII Ekstremalną Drogę Krzyżową w Dziemianach

Kolejna edycja EDK w Dziemianach

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa na stałe wpisała się w krajobraz naszej wielkopostnej rzeczywistości. Mapa naszego kraju poprzecinana jest trasami EDK, z roku na rok tych tras przybywa także na ziemi kaszubskiej. Najstarszą z nich jest EDK w Dziemianach, w tym roku wyruszy już po raz siódmy.

Dlaczego warto wziąć udział w EDK?

Kilku - lub kilkunastogodzinna wędrówka w milczeniu to spotkanie z tym, co mam w sobie. W dzisiejszym zagonionym świecie trudno znaleźć tyle czasu na bycie w ciszy z samym sobą.  Podczas EDK można wreszcie zacząć ze sobą rozmawiać – niezagłuszony przez żadną muzykę czy telewizję. Mogę zobaczyć swoje życie, jakie jest, i uwierzyć, że może być inne. W trakcie długiej, wędrówki jest czas na refleksję, modlitwę i spotkanie z Bogiem. Nie zabraknie też chwil zmagania się z własnymi słabościami.   W roku 2019 tuż przed pandemią, w dziemiańskiej EDK uczestniczyło ponad 2 tysiące osób. Ta ilość uczestników pokazuje, że ta droga ma sens. Rzeczywiście ta nowa forma duchowości, zyskuje coraz większą liczbę chętnych.  To wyjście z komfortu ujawnia w nas wiele niespożytych sił i potencjału.  Pokonywanie własnych fizycznych ograniczeń staje się motywacją do wprowadzania głębszych zmian we własnym życiu. Może to być rozwój w relacji z Bogiem, mogą to być zmiany w relacjach z innymi ludźmi.  Bóg tej nocy może każdego zaskoczyć, nie jedna osoba się przekona, jak w tych słabościach zgodnie ze słowami Ewangelii: moc  się doskonali!  Tej nocy szybko się nie zapomina – mówi S. Mirona Turzyńska (franciszkanka) pomysłodawczyni EDK w Dziemianach.

W tym roku uczestnicy ruszą w nocną wyprawę ze specjalnymi rozważaniami, które wpisują się w temat nocnego zmagania:  „Droga Pojednania” - dodaje Joanna Stachowicz, członkini sztabu EDK Dziemiany. Czternaście stacji drogi krzyżowej będzie okazją do przemyślenia swoich umiejętności i samego rozumienia budowania relacji.  Cisza, samotność to często jedyny sposób na ratowanie relacji. Podczas EDK można też nabrać dystansu do swoich przeżyć, swoich problemów w relacjach. Ta noc może przynieść wiele zmian w naszym życiu.

Sztab EDK Dziemiany również i w tym roku przygotował cztery trasy leżące na terenie gmin: Dziemiany, Lipusz, Brusy, Karsin i Kościerzyna. Najdłuższa z nich to trasa św. Rity (55 km), która jest najdłuższą trasa na Pomorzu, przebiega wokół Krzyża Jezior Wdzydzkich na Kalwarię Wielewską. Dwie następne to: św. Franciszka (42 km) i św. Antoniego (30 km) wiodą drogami leśnymi przy brzegach jezior kaszubskich z Dziemian do Wiela. Czwarta trasa św. Jana Pawła II ( 35 km) również nie należy do łatwych, jest pętlą: z Dziemian do  Dziemian poprzez lasy i również przy jeziorach. Trasy wymagają ok. 8 – 12 h zmagania -  wyjaśnia Marcin Żywicki, autor dwóch tras dziemiańskich.

Msza inaugurująca wydarzenie rozpocznie się  1 kwietnia o godzinie 20 w kościele św. Antoniego w Dziemianach. Zapisy prowadzone są na internetowej stronie wydarzenia: www.dziemiany.edk.org.pl Pakiety, w tym specjalne rozważania Drogi Krzyżowej będą do nabycia już po 20 marca u organizatorów.

Zapraszamy wszystkich tych, którzy nie boją się wysiłku i trudu, stanięcia w prawdzie przed sobą samym. Ta droga przemienia i przywraca wiarę w siebie. Świadczą o tym świadectwa uczestników, które możemy znaleźć tutaj: www.dziemiany.edk.org.pl/swiadectwa

Do udziału zachęcamy także naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy uciekli przed tragedią wojenną i przebywają w naszych domach. To nocne zmaganie może być dla nich bardzo pomocne i potrzebne. Sztab EDK Dziemiany puentuje:  Czekamy na Ciebie – zapisz się już dziś!

 

EDK Dziemiany

Autor: Gmina Dziemiany
Powrót
a
Inicjatywa Obywatel
a
Wirtualny spacer po KOF
System Informacji SMS - Dziemiany
System Informacji SMS - Dziemiany
Ręce na laptopie
MikroPorady.pl