Jesteś tutaj > Aktualności Podsumowanie VII edycji EDK w Dziemianach
mapa na telefonie komórkowym trzymana w dłoni
ZKiW Dziemiany
a
Szkoła Podstawowa w Kaliszu
a
Gminna Biblioteka Publiczna
Na zdjęciu osoba rozliczająca podatki na komputerze
Powiatowy Urząd Pracy

Logo Ośrodka Pomocy społecznej w gminie dziemiany

Ośrodek Pomocy Społecznej
Osoba podpisująca dokument
RCL - Dziennik Ustaw i MP
Logo Dziennik ustaw na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Dziennik Ustaw
Logo Monitor Polski na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Monitor Polski
Logo CEIDG na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
CEIDG
a
RODO

Śmieciarka

HARMONOGRAMY ODBIORU ODPADÓW
Flaga i godło Polski i napis Fundusz Dróg Samorządowych
Serce Kaszub
Program Czyste Powietrze

Baner informacyjny

Aktualności

Podsumowanie VII edycji EDK w Dziemianach Opublikowano dn. 04-04-2022

Podsumowanie VII edycji EDK w Dziemianach

      Podsumowanie VII edycji EDK w Dziemianach

Prawie tysiąc osób wyruszyło na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Dziemianach. Cóż szczególnego sprowadziło tyle osób tego wieczoru do Dziemian? Skoro czekała na nich nocna wędrówka, wysiłek, ból, długa droga w milczeniu, zmaganie się z samym sobą? I tu pada jasna odpowiedź: „Miarą wielkości człowieka jest największe wyzwanie, jakie podjął i wygrał”, bo  EDK odpowiada na podstawowy problem wielu ludzi, którzy nie są zadowoleni z tego, jak wygląda ich życie. Niektórzy boją się zmiany – nie chcą utracić tego, co mają. Mają swoją strefę komfortu, w środku której jest dużo nierozwiązanych problemów. Kiedy jednak człowiek raz przekroczy te granice, np. przez udział w EDK, może uwierzyć w to, że jest w stanie zmienić swoje życie.

Uczestnicy mieli do wyboru cztery trasy różniące się nie tylko długością, ale też i różnicą przewyższeń. Trasy do pokonania liczyły odpowiednio 30 km, 35 km, 42 km i najdłuższa 55 km, która jest jednocześnie najdłuższą trasa na Pomorzu. Celem dla trzech tras była Kalwaria Wielewska w Wielu.

Rozpoczęcie Mszą św.

Pierwsi uczestnicy zaczęli pojawiać się już od godz. 19. Niektórzy przybyli w grupach parafialnych swoimi autokarami z różnych miejscowości, musieli pokonać wiele kilometrów, by dotrzeć do Dziemian.  Najmłodszy uczestnik miał 11 lat, najstarszy 74 lata. Po zaopatrzeniu się w pakiety, wielu korzystało z Sakramentu Pokuty. Kościół parafialny szybko napełnił się po brzegi. Mszy św. przewodniczył ks. Damian Drozdowski, który w nawiązaniu do tematu tegorocznej EDK: Droga Pojednania mówił: Nigdy nie jest za późno żeby się pojednać, nigdy nie jest za późno, aby kogoś pokochać i nigdy nie jest za późno, by być szczęśliwym. Nigdy nie jest za późno, żeby wyruszyć w drogę. Dzisiaj wchodzisz na drogę pojednania, drogę budowania nowych relacji z Bogiem.

Po mszy św. wszyscy ruszyli na trasy, pomocą w bezpiecznym dotarciu na szlaki służyli strażacy z OSP Gminy Dziemiany. Intencje, które nieśli pątnicy były różnorakie, ale wielu podkreśliło, że przede wszystkim w intencji pokoju na świecie, szczególnie na Ukrainie. 

I zaczęła się ekstremalna noc

Wraz z upływającymi godzinami i kilometrami uczestnicy szli coraz wolniej, coraz trudniej było postawić kolejny krok, ale migotające wokół światła czołówek były znakiem, że każdy toczy wewnętrzną walkę i chce dotrzeć do celu. Nie było łatwo, ale tak miało być, w końcu to Droga Krzyżowa. Rankiem przywitało ich wschodzące słońce, niektórych nad J. Wdzydze, innych nad J. Wielewskim, a uczestników trasy Jana Pawła II nad J. Rzuno. Po wielu godzinach zmagań prawie wszyscy uczestnicy dotarli do celu, jedni do Dziemian, drudzy do Wiela, gdzie w kościele parafialnym podczas adoracji mogli spotkać się z kochającym Jezusem, obecnym w Najświętszym Sakramencie, dla którego podjęli ten trud. Parafianie w Wielu przygotowali poczęstunek, który przy tylu uczestnikach wymagał ogromnych przygotowań i budzi wielką wdzięczność. I tutaj również słowa wdzięczności należą się strażakom z OSP Wiele, OSP Wdzydze Tucholskie, a także Siostrom Franciszkankom z Orlika. Po krótkim odpoczynku niektórzy własnym transportem, inni dzięki życzliwości wójta gminy Dziemiany  darmowymi autobusami dotarli do domów i na parkingi do Dziemian.

Co mówili uczestnicy po ukończeniu EDK?

Justyna : Było jak zawsze wyjątkowo, a jednak inaczej…każda droga jest inna, chociaż trasa czasami się powtarza…z różnymi intencjami wychodzimy i różnie nas one prowadzą. Chociaż pogoda przed wyjściem odstraszała, to na trasie miało się wrażenie, że dla nas zatrzymał się nawet wiatr…

Barbara: Było cudnie, choć momentami bardzo ciężko. Cel osiągnięty, intencje powierzone.

 

Anna:  Były chwile zwątpienia, ale cel i chęć przejścia pomimo zimna i bólu, siła z każdym kilometrem była większa i ból przestał mieć znaczenie. Czekamy na kolejny rok! Do zobaczenia!

Rafał: Na EDK byłem po raz pierwszy i na pewno nie ostatni. Rozważania trafione w punkt. Choć momentami było ciężko, to dzięki powierzonym intencjom udało się osiągnąć cel.

Kasia: W tej ciszy dużo więcej się słyszy, i w ciemności można dużo więcej zobaczyć. Było ekstremalnie.

Dorota: Wyjątkowe duchowe przeżycie, rozważania o sztuce budowania relacji dają do myślenia. Warto choć jeden dzień w roku zatrzymać się na chwilę, przemyśleć, stać się lepszym, niebo było piękne tej nocy.

Artur: Było super. Nogi odmawiają posłuszeństwa . Przed tobą jeszcze Kalwaria Wielewska. To taka kropka nad "i" ale idziesz. Mimo, że boli obrałeś cel. Myślisz, że za rok to już odpadniesz, ale i tak się zdecydujesz i pójdziesz. Dlaczego? Na to pytanie każdy z nas zna odpowiedź.

Wszyscy szczęśliwi, choć zmęczeni powrócili do domów, mówiąc: do zobaczenia za rok, a  będzie to dokładnie 24 marca 2023 r.  Sztab EDK Dziemiany dziękuje szczególnie parafiom w Dziemianach i Wielu, Ośrodkowi Kultury w Dziemianach, a także mediom i wszystkim parafiom, które pomogły w upowszechnieniu informacji o kolejnej edycji EDK!  Bóg zapłać!


Autor: Gmina Dziemiany
Powrót
a
Inicjatywa Obywatel
a
Wirtualny spacer po KOF
System Informacji SMS - Dziemiany
System Informacji SMS - Dziemiany
Ręce na laptopie
MikroPorady.pl