Jesteś tutaj > Aktualności VIII Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach
mapa na telefonie komórkowym trzymana w dłoni
ZKiW Dziemiany
a
Szkoła Podstawowa w Kaliszu
a
Gminna Biblioteka Publiczna
Na zdjęciu osoba rozliczająca podatki na komputerze
Powiatowy Urząd Pracy

Logo Ośrodka Pomocy społecznej w gminie dziemiany

Ośrodek Pomocy Społecznej
Osoba podpisująca dokument
RCL - Dziennik Ustaw i MP
Logo Dziennik ustaw na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Dziennik Ustaw
Logo Monitor Polski na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Monitor Polski
Logo CEIDG na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
CEIDG
a
RODO

Śmieciarka

HARMONOGRAMY ODBIORU ODPADÓW
Flaga i godło Polski i napis Fundusz Dróg Samorządowych
Serce Kaszub
Program Czyste Powietrze

Grafika z napisem Gminny punkt konsultacyjno informacyjny

Aktualności

VIII Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach Opublikowano dn. 08-03-2023

VIII Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach

VIII Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach

24 marca br. w piątkowy wieczór, setki osób po raz ósmy podejmie trud Ekstremalnej  Drogi Krzyżowej w Dziemianach. Po wspólnym udziale w Mszy św., każdy indywidualnie lub w małej grupce, bez względu na pogodę rozpocznie swoją wędrówkę na trasie 55, 42 lub 30 km, rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Dziemiańska droga tradycyjnie prowadzi drogami leśnymi i polnymi, nad brzegami jezior i z dala od zabudowań na jedyną w diecezji pelplińskiej - Kalwarię Wielewską. Kilometry są pokonywane w ciszy, przy świetle czołówki. Uczestnikom towarzyszą specjalnie przygotowane rozważania stacji drogi krzyżowej jak i aplikacja w telefonie ze śladem gps, która pomaga podążać zgodnie z wyznaczoną trasą.  

Pierwsza EDK odbyła się w Krakowie w 2009 r. z inicjatywy ks. Jacka Stryczka. Tegoroczna edycja będzie odbywać się pod hasłem: „Idę, bo szukam nadziei”. Jaki jest cel tej nocnej wyprawy? „To doświadczenie Boga w swoich słabościach, po to by stać się piękniejszym człowiekiem mocą Jego zbawczej męki" - wyjaśniają jej pomysłodawcy.

To wyzwanie często staje się przełomem w życiu. Wiem, że to jest może trudne i dziwne dla tych, którzy nigdy nie byli na EDK, ale zapewniam wszystkich, którzy pójdą na Ekstremalną Drogę Krzyżową, że oprócz wysiłku i zmęczenia, ta wędrówka zapewnia możliwość odkrycia siebie. Ta droga zmienia, boli, ale też umacnia wiarę. To straszliwe zmęczenie pozwala zbliżyć się do Boga, odczuć Jego moc w ludzkich słabościach, a w nocnej ciszy spotkać prawdziwego siebie - mówi jeden z uczestników  Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

 Można powiedzieć, że sami uczestnicy swym świadectwem propagują to wyjątkowe przeżywanie Drogi Krzyżowej. W bieżącym roku już ponad 25 miejsc w województwie pomorskim zadeklarowało organizację tej niecodziennej drogi krzyżowej według wymagających standardów zalecanych przez inicjatorów EDK.   

Parafia św. Antoniego w Dziemianach zaprasza mieszkańców okolicznych parafii i gmin na  VIII Ekstremalną Drogę Krzyżową Dziemiany – Kalwaria Wielewska.  To ekstremalne wyzwanie rozpocznie się Mszą św., w piątek 24 marca o godz. 20 w kościele św. Antoniego w Dziemianach. Po Mszy św.  nastąpi wymarsz na trasy. Przed i po Mszy św. przed kościołem będzie można zakupić pakiety min. specjalne rozważania Drogi Krzyżowej: „Idę, bo szukam nadziei”. Dla chętnych na powrót z Wiela do Dziemian będą czekały autokary. Wszystkie szczegóły o trasach są zamieszczone na stronie: https://edkdziemiany.pl

Zdecydowanych zapraszamy już do zapisywania się na stronie: https://www.edk.org.pl/, gdzie są już prowadzone zapisy na wybrane trasy. Miarą wielkości człowieka jest największe wyzwanie, którego się podjął i wygrał. Odwagi! Do zobaczenia!

Sztab EDK Dziemiany

EDK


Autor: Gmina Dziemiany
Powrót
a
Inicjatywa Obywatel
a
Wirtualny spacer po KOF
System Informacji SMS - Dziemiany
System Informacji SMS - Dziemiany
Ręce na laptopie
MikroPorady.pl