Jesteś tutaj > Aktualności „Bezpieczna przyszłość – wspólna sprawa”
mapa na telefonie komórkowym trzymana w dłoni
ZKiW Dziemiany
a
Szkoła Podstawowa w Kaliszu
a
Gminna Biblioteka Publiczna
Na zdjęciu osoba rozliczająca podatki na komputerze
Powiatowy Urząd Pracy

Logo Ośrodka Pomocy społecznej w gminie dziemiany

Ośrodek Pomocy Społecznej
Osoba podpisująca dokument
RCL - Dziennik Ustaw i MP
Logo Dziennik ustaw na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Dziennik Ustaw
Logo Monitor Polski na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Monitor Polski
Logo CEIDG na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
CEIDG
a
RODO

Śmieciarka

HARMONOGRAMY ODBIORU ODPADÓW
Flaga i godło Polski i napis Fundusz Dróg Samorządowych
Serce Kaszub
Program Czyste Powietrze

Grafika z napisem Gminny punkt konsultacyjno informacyjny

Aktualności

„Bezpieczna przyszłość – wspólna sprawa” Opublikowano dn. 30-06-2023

„Bezpieczna przyszłość – wspólna sprawa”

                  „Bezpieczna przyszłość – wspólna sprawa”

 

            W dniach 25 – 30 czerwca 2023 odwiedziła naszą gminę grupa  młodzieży strażackiej  z niemieckiej  miejscowości Schweinsberg. Wizyta była kolejną naszą odpowiedzią na zaproszenie do współpracy  MDP Dziemiany, które otrzymaliśmy w roku 2014, kiedy to spotkaliśmy się po raz pierwszy i spędziliśmy wspólny, pełen miłych wrażeń  tydzień  w Hesji. 

Tegoroczny projekt przebiegał pod hasłem „Bezpieczna przyszłość – wspólna sprawa”. W ramach spotkania zapoznaliśmy młodzież niemiecką z zapleczem technicznym i specyfiką działania miejscowych  Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Wymieniliśmy informacje i doświadczenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, oraz zapobiegania skutkom katastrof żywiołowych. Doskonaliliśmy również pod okiem ratownika medycznego umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy,  a także  zapoznaliśmy młodzież niemiecką z kulturą  i historią regionu Kaszub. 

Realizując poszczególne punkty programu odwiedziliśmy jednostki OSP w Dziemianach i Trzebuniu,  jak również - dzięki przychylności druha Dariusza Radomskiego z PSP Kościerzyna -  poszerzyliśmy naszą wiedzę   z zakresu ratownictwa wodnego i podwodnego z użyciem sprzętu do nurkowania, co wzbudziło duże zainteresowanie młodzieży.

Odwiedziliśmy również Urząd Gminy w Dziemianach, gdzie podczas spotkania            z włodarzami naszej gminy przedstawiono nam prezentację multimedialną obrazującą rozmiar szkód wyrządzonych  przez nawałnicę z 2017 roku. Następnie przejechaliśmy przez dotknięte nawałnicą tereny, by naocznie przekonać się o ogromie  szkód i pracy włożonej w przywrócenie równowagi ekologicznej na terenach dotkniętych nawałnicą. Podczas wizyty w OSP Trzebuń zostaliśmy poinformowani o rozmiarach i zakresie akcji ratunkowej podjętej przez liczne jednostki ochotniczej i zawodowej straży pożarnej, mieszkańców, leśników i wolontariuszy.

 W kolejnym dniu odwiedziliśmy Zakłady Porcelany Stołowej w Łubianie, gdzie mieliśmy okazję podczas zwiedzania linii produkcyjnej zapoznać się także ze specyfiką prewencji pożarowej w dużym zakładzie pracy.  

Piękno kaszubskich krajobrazów podziwialiśmy w trakcie wycieczki rowerowej po terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, oraz podczas rejsu statkiem wycieczkowym po Jeziorze Wdzydze. Duże wrażenie zrobiła na uczestnikach  panorama „Kaszubskiego Morza” oglądana z perspektywy wieży widokowej.

Gdańską Starówkę zwiedziliśmy tym razem w sposób niestandardowy, rywalizując w odkrywaniu ciekawych miejsc  w polsko – niemieckich grupach zadaniowych, co okazało się interesującym wyzwaniem. Po zakończeniu „gry miejskiej” podziwialiśmy Gdańsk z wagoników koła widokowego  Amber Sky nad Motławą.  Odbyliśmy także wspólny spacer po sopockim molo, oraz zwiedziliśmy w Gdyni okręt wojenny ORP „ Błyskawica”.

Wymiana doświadczeń w zakresie działalności MDP przebiegła z wykorzystaniem przygotowanych przez obie grupy prezentacji multimedialnych, natomiast wieczory spędziliśmy przy ognisku, oraz grając na boisku sportowym w siatkówkę,  piłkę nożną, czy tenisa stołowego.

Spotkaniu towarzyszyły animacje językowe, których celem była wzajemna nauka obu języków. 

            Końcowa ewaluacja spotkania MDP Dziemiany i Jugendfeuerwehr Schweinsberg  potwierdziła, że tegoroczny projekt zdobył duże uznanie uczestników  i należał do bardzo udanych.

Organizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, otrzymanemu za pośrednictwem Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie, Urzędowi Gminy  w Dziemianach, Starostwu Powiatowemu w Kościerzynie  i  Ośrodkowi Kultury w Dziemianach. Wnioskodawcą projektu było OSP Dziemiany. Opiekunami podczas realizacji programu byli pan Przemysław Kozłowski,  pan Bartłomiej Pobłocki, oraz pani Maria Pobłocka. 

 


Autor: Gmina Dziemiany
Powrót
a
Inicjatywa Obywatel
a
Wirtualny spacer po KOF
System Informacji SMS - Dziemiany
System Informacji SMS - Dziemiany
Ręce na laptopie
MikroPorady.pl